Србија

Споразум влада Србије и Кине у области забране илегалне трговине културним добрима

Министарка културе Маја Гојковић изјавила је данас у Пекингу да Србија и Кина када је реч о култури добро сарађују и на билатералном, али и на мултилатералном плану, како у Унеску, где нам Кина даје свесредну подршку у питањима која су важна за Србију и увек гласа у прилог ставовима Србије, тако и у оквиру формата Кина-централноисточноевропске земље, где смо већ имали три форума.

Гојковић је, након састанка са министром културе и туризма НР Кине, истакла да је круна потписивање билатералног споразума влада Србије и Кине у области забране илегалне трговине културним добрима.

„Тиме смо показали да поштујемо документе Унеска и да обе државе приступају сарадњи у области која је постала веома уносна за оне који желе да зараде крађом туђих културних добара“, рекла је за Танјуг Гојковић.

Навела је да сарадња подразумева и заједничко учествовање у истрагама кад се утврди да је неко починио таквио кривично дело.

Гојковић је истакла да је задатак целог човечанста да спречи крађу културних добара, пре свега на археолошким налазиштима.

Додала је да је разговарано о Иницијативи појас и пут и да је сачињена ретроспектива који су програми до сада урађени.

Гојквић је навела да са Кином имамо потписан трогодишњи споразум програма сарадње и да је договорено да почне израда програма од 2024. до 2027. године.

„Од пре годину дана имамо веома активан културни центар Иво Андрић који је посебан у односу на све остале културне центре присутне у Пекингу, јер смо јединствени по томе што уз програме учествују управо уметници из Србије и разговарају са публиком и то је новина и за кинеску публику и рад културних центара у Пекингу“, навела је Гојковић.

Према њеним речима, у току је изложба плаката из филмова Велимира Бате Живојиновића, познатог по филму „Валтер брани Сарајево“ и свим легендарним филмовима који су повезивали некадашњу Југославију са Кином.

„Очекујемо идуће недеље да будемо активни учесници преко култирног центра у изложби која је направљена као један од догађаја овог великог форума и да прикажемо наше народно стваралаштво, ношње, фотографије лепих предела Србије и тиме подстакнемо не само област културе и препознатљивост Србије у данашњој модерној Кини, већ и да их привучемо туристичким лепотама јер култура и туризам у савременом свету не могу више да се раздвоје“, истакла је Гојковић.

У Пекингу је данас потписано неколико билатералних докумената, којима се унапређује сарадња Србије и Народне Републике Кине.

 

Фото: Танјуг/Министарство културе/ Министарство културе и туризма НР Кине