Министарство привреде Србије расписало је Јавни позив за доделу бесповратних средстава у износу од око 1,4 милијарди динара у оквиру Програма подршке малим предузећима за набавку опреме у 2023. години.
Позив је расписан у сарадњи са Развојном агенцијом Србије (РАС) и уз подршку пројекта „Србија и ЕУ – Опрема за привреду“ који финансира Европска унија (ЕУ), а спроводи се са одабраним пословним банкама и лизинг компанијама.
Како се наводи у Јавном позиву објављеном на сајту Министарства привреде, циљ овог програма јесте подршка инвестицијама и подстицај бржем привредном развоју.
Опредељена средства су намењена за суфинансирање набавке нове опреме директно укључене у процес производње разменљивих добара и то производне опреме, транспортно-манипулативних средстава укључених у процес производње и унутрашњег транспорта, делова специјализованих алата за машине, као и машина и опреме за унапређење енергетске ефикасности и еколошких аспеката производње.
У позиву стоји да се средства могу користити и за суфинансирање нове опреме за извођење грађевинских радова и то грађевинске механизације за потребе обављања грађевинских радова.
Право да се пријаве на конкурс за доделу ових бесповратних средстава имају предузетници као и правна лица регистрована у Агенцији за привредне регистре ( АПР) као привредна друштва или задруге, која су разврстана на микро и мала правна лица у складу са Законом о рачуноводству према финансијским извештајима за 2021.
Привредни субјекти који испуне услове остварују право на суфинансирање до 25 одсто од нето вредности опреме која се набавља.
У позиву пише и да се висина бесповратних средстава која се може доделити привредном субјекту одређује у односу на број запослених на неодређено време на дан 31. децембра 2022, по евиденцији Централног регистра обавезног социјалног осигурања.
За једног запосленог може се доделити до један милион динара, за два до пет запослених до 2,5 милиона динара, а за шест и више запослених до пет милиона динара.
Јавни позив је отворен док се расположива средства не утроше, а најкасније до 31. децембра ове године.
Пријаве за доделу бесповратних средстава, заједно са осталом документацијом и захтевом за кредит односно финансијски лизинг, предају се или достављају електронски пословним банакама и лизинг компанијм које учествују у реализацији овог програма.
Јавни позив за доделу бесповратних средстава у оквиру Програма подршке малим предузећима за набавку опреме у 2023. години са пропратном документацијом и свим битним информацијама може се преузети наhttp://www.privreda.gov.rs, http://www.ras.gov.rs и www.preduzetnistvo.gov.rs .
Мали: За набавку опреме 25 одсто бесповратно малим предузећима
Министар финансија Синиша Мали, који по овлашћењу председнице Владе обавља дужност министра привреде, изјавио је да је јавним позивом који је данас расписан обезбеђено да привредни субјекти добију бесповратно 25 одсто нето вредности опреме коју набављају, односно максимално пет милиона динара.
Он је приликом обиласка предузећа „Еко-сан“ у Лештанима а које је учествовало у овим конкурсима у току претходне године и на тај начин набавило соларне панеле, казао да је данас расписани конкурс за подршку микро и малим предузећима и предузетницима за набавку опреме по изузетно повољним условима и да је он
комбинација повољних кредита и бесповратних средстава државе и да се реализује се у циљу подршке инвестицијама и подстицају бржем привредном развоју.
Мали је нагласио да овај програм спроводи Министарство привреде у сарадњи са Развојном агенцијом Србијен (РАС), пословним банкама односно лизинг кућама, и уз подршку пројекта „Србија и ЕУ – Опрема за привреду“ који финансира Европска унија(ЕУ).
Он је додао да укупна бесповратна средства која су обезбеђена износе око 1,4 милијарде динара.
„Изузетно су повољни и квалитетни услови за набавку опреме за оне који то желе, јер до 25 одсто инвестиције неке опреме или машине су бесповратна средства и то даје држава Србија уз подршку ЕУ, 70 одсто средстава је кредит банке или лизинг куће, а само пет одсто су сопствена средства“, објаснио је Мали.
Министар је нагласио и да код преговора за стедства за кредит са финансијским институцијама, нема хипотека, јер је залог опрема која се набавла, док је погодност и то штоопрема ако се набавља из увоза не подлеже наплати ПДВ-а.
„То све набавку опреме чини повољнијом. На такав начин држава чини све што може да управо малим и микро предузећима и предузетницима омогући набавку опреме по што повољнијим условима и да то што стигне што пре крене да се користи“, казао је Мали.
Интересовање привредних субјеката за овај програм, који се спроводи у континуитету од 2015. године из године у годину, како каже Мали је све веће и у овом периоду укупно је подржано 4.121 захтева привредних субјеката у вредности од 9,3 милијарди динара.
Укупна вредност инвестиција ових одобрених захтева износи 44,8 милијарди динара.
Мали је додао да је Србија на европском путу и захвалио ЕУ на помоћи српској привреди и привредницима.
„Све остале теме, било да је то и политика све зависи од економије, нових радних места, привлачења инвестиција и улагања у инфраструктуру, аутопутеве, брзе жекезнице… То све чини ј0едну земљу конкурентнијом и атрактивнијом“, казао је Мали.