Србија

Отворена изложба “Војне заставе код Срба од Првог српског устанка до краја Првог светског рата”

Поводом Дана Војске Србије у Галерији Војног музеја на Београдској тврђави данас је отворена изложба “Војне заставе код Срба од Првог српског устанка до краја Првог светског рата”.
Изложбу је отворио помоћник министра одбране за људске ресурсе Синиша Радовић, а поводом Дана Војске Србије вршилац дужности директора Јавног предузећа “Пошта Србије” Зоран Ђорђевић уручио је уметничко дело “Прелазак српске војске преко Албаније” аутора Милоша Голубовића као поклон Војном музеју од Јавног предузећа “Пошта Србије”.
Отварајући изложбу, помоћник министра одбране за људске ресурсе Синиша Радовић истакао је да је Војни музеј, након Народног музеја, место где се чува највеће национално благо.
– Данас, када смо два дана пред обележавање највећег војног празника имамо прилику да присуствујемо изложби “Војне заставе код Срба од Првог српског устанка до краја Првог светског рата“ из збирке Војног музеја. У тој збирци се чува око 170 војних застава, венаца, врпци и свега онога што обележава нашу заставу. Застава је симбол припадности, части и борбеног јединства јединице и војске. Носилац је колективног одликовања за заслуге целокупне јединице у рату и у миру. Освојити заставу у борби од непријатеља била је и остала част појединца и јединице, а спрски војник је на бојном пољу увек био спреман да положи живот, али не и заставу– рекао је помоћник министра одбране Радовић и захвалио директору Јавног предузећа “Пошта Србије” на поклону.
Вршилац дужности директора ЈП “Пошта Србије” Зоран Ђорђевић нагласио је да ова слика има као национално и културно добро велику вредност за нашу државу и да јој је место под кровом Војног музеја како би била видљива свим посетиоцима и гостима музеја.
– Ово национално-културно добро је уметничко дело уље на платну уметника академског сликара Милоша Голубовића који је ову слику насликао 1915. године током голготе и повлачења српске војске кроз Албанију, са лица места. Осликава све оно што је доживела наша војска повлачећи се, све недаће које су задесиле нашу војску, а која је, без обзира на све то, проживела, преживела и на крају победила у Првом светском рату – рекао је директор “Поште Србије” Ђорђевић.
Директорка Војног музеја потпуковник Невенка Дармановић обраћајући се присутнима истакла је да Војни музеј сваке године поводом Дана Војске Србије приређује изложбе.
– Тематска изложба која је пред нама прати развој застава код Срба од најранијих дана Првог српског устанка када долази до обнављања српске државности. Не можемо, а да не издвојимо заставу Краљеве гарде са ликом светитеља Димитрија Солунског и геслом “За веру, краља и отачество”. Верујем да ћете уживати у благу Републике Србије које се чува у Војном музеју- рекла је директорка Дармановић и додала да посебно место на изложби заузима застава првог пешадисјког пука другог позива.
Посетиоци изложбе имаће прилику да се упознају са оригиналним предметима 19. и прве половине 20. века међу којима су најрепрезентативнији српска војводска застава из Првог српског устанка из 1811. године, заставе такозвана “Лозничанка“ и „Рудничанка“, поклони лозничке и рудничке општине Милану Обреновићу поводом пунолетства 1872. године. Посебно место заузимају и добровољачке заставе из српско-турских ратова раскошне иконографије и хералдичких елемената.
Посетиоци ће имати прилику да виде пуковску заставу под којом су извојеване херојске победе током Балканских и Првог светског рата, као и заставе српских добровољаца из Америке живописног колорита из Великог рата, и заставу Краљеве гарде из 1904. године.
Изложба ауторке, музејског саветника Војног музеја, Маријане Јовелић биће отворена за све посетиоце до 20. јуна у Галерији Војног музеја на Келемегдану.